Představené umělecké dílo je výsledkem dvou různých zkoumání terénu – první se uskutečnilo v Neapoli, odkud autor pochází, a druhé přímo v Praze, kde byl na krátkém tvůrčím pobytu. Instalace konfrontuje dokumentární fotografie pořízené v pražském přístavu s východní Neapolí.
CHRISTIAN COSTA EASTWARD
Vernisáž: pátek 2. července 2010 v 19:30 (A)VOID GALLERY na naplávce pod Rašínovým nábřežím, Praha 2 3. 7. - 16. 7. 2010
Kurátorka: Susanna Horvatovičová
Výstavu Christiana Costy, umělce s italskými a polskými kořeny, zorganizovala Susanna Horvatovičová. Projekt EASTWARD je šitý Praze na míru a vznikl v rámci akce Vltava 2010 pořádané (A)VOID GALLERY a zaštítěné Italským kulturním institutem v Praze. Představené umělecké dílo je výsledkem dvou různých zkoumání terénu – první se uskutečnilo v Neapoli, odkud autor pochází, a druhé přímo v Praze, kde byl na krátkém tvůrčím pobytu. Instalace konfrontuje dokumentární fotografie pořízené v pražském přístavu s východní Neapolí.
Své zkoumání Neapole Christian Costa započal projektem Neapolis - N.EST Napoliest obsahujícím fotografie a videa. Práce dokumentuje rozličné typy neapolské sídlištní zástavby šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let v oblasti kolem přístavu, zástavbu v bohaté čtvrti „Centro direzionale“ a v již neužívaných průmyslových zónách. A právě tato rozporuplná koexistence chudoby a bohatství, úpadku, monumentality a uměleckých počinů z Neapole dělá jedinečné a současné město. Zkoumání terénu není pojato jako prostý akt politického odsouzení nešvarů ve stavebnictví či výzva k opětnému uchopení a přehodnocení místní „průmyslové archeologie“, nýbrž jako čin public art analyzující a definující veřejné místo, poukazující na jeho změny a navrhující nové strategie zásahů do městské tkáně. Projekt byl představen v roce 2007 ve Fortezza da Basso ve Florencii, poté v neapolskému Muzeu současného umění MADRE v rámci skupinového projektu N.EST (Napoli Est) a nakonec na liverpoolském Bienále v roce 2008. Hnutí N.EST se zrodilo roku 2004 v Neapoli ze skupiny mladých kurátorů, kteří založili databázi ke sběru videí a fotografií umělců a architektů, jejichž cílem je přehodnotit urbanistický přístup k oblasti.
Projekt EASTWARD se zrodil z rozporu Neapole a Prahy. Umělec se přesouvá na východ a zkoumá přístavní oblasti podél Vltavy. Diváka na první pohled udiví podobnost opuštěných průmyslových zón, přebytek a výplod globalizace transformující a redukující historická místa na předměstská rezidua vydaná napospas stavební spekulaci a obchodním centrům. Instalace Christiana Costy klade různé otázky týkající se geopolitického vztahu existujícího mezi historickým centrem a okrajovými oblastmi, kde se nové využití průmyslových staveb stalo běžnou praxí, která změnila podobu současné krajiny. Poukazuje na křehkou soužití péče o historické památky v centru, „průmyslovou archeologií“ na periferii a růstem „nemíst“ obchodních centrů, jak je definuje francouzský antropolog Marc Augé. Umělec se zejména ptá po podobnostech a rozdílech mezi průmyslovou oblastí v Praze a Neapoli. Zajímá ho, čím se evropská města jako Praha a Neapol přibližují kultuře „globální vesnice“ a co je naopak novými vyjádřeními místní identity, často označované termínem „glokalizace“, odlišuje. Na míru vytvořená instalace má strukturu myšlenkové pouti autora, který se metodou „průchodu“ městkou tkání ve stylu hnutí situacionistů nechává městem unášet. Autor fotografické medium používá arbitrárně a subjektivně, nikoli jako prostředek samoúčelného vyjádření. Instalace vykresluje myšlenkovou mapu pozorovatelnou z různých hledisek. Fotografie jako malá okna, z kterých je vidět svět, promítají autorovu vzpomínku na konkrétní místo. Projekt EASTWARD je svědectvím o bezprostřední autorově zkušenosti z cesty, je zamyšlením nad místní českou a neapolskou identitou, z nichž obě si dnes uvědomují, že každé město a území vně města je zároveň centrem i periferií, a na základě toho vykazují stále větší „glokální“ směřování.
Christian Costa se narodil ve Varšavě roku 1972. Žije v Neapoli. Prostřednictvím fotografie a videa se zabývá výzkumem nových strategií analýzy italských a evropských lokálních území a zásahů do nich. www.containerart.it
text: Susanna Horvatovicova
Lesser-Used Languages: Czech
EASTWARD - Christian Costa
Il lavoro artistico č il risultato di due diverse indagini sul territorio: la prima realizzata nella cittŕ di provenienza dell'artista, Napoli, e la seconda preparata direttamente a Praga durante una breve residenza. L´installazione site specific mette a confronto un lavoro di documentazione fotografica realizzato nella zona portuale di Praga con quella dedicata alla zona est di Napoli.
CHRISTIAN COSTA EASTWARD
Inaugurazione: venerdě 2 Luglio 2010 – ore 19:30 (A)VOID GALLERY lungo la riva presso Rusinovým nábřeží, Praga, Repubblica Ceca 3. 7. - 16. 7. 2010
mostra personale a cura di Susanna Horvatovičová
EASTWARD dell'artista di origini italiane e polacche Christian Costa č un progetto site spefic ideato per la cittŕ di Praga, curato da Susanna Horvatovičova e realizzato nell'ambito del progetto Vltava 2010 della (A)VOID GALLERY di Praga con il patrocinio dell'Istituto Italiano di Cultura a Praga. Il lavoro artistico č il risultato di due diverse indagini sul territorio: la prima realizzata nella cittŕ di provenienza dell'artista, Napoli, e la seconda preparata direttamente a Praga durante una breve residenza. L´installazione site specific mette a confronto un lavoro di documentazione fotografica realizzato nella zona portuale di Praga con quella dedicata alla zona est di Napoli.
La ricerca di Christian Costa sulla cittŕ di Napoli č iniziata con la serie fotografica e video Neapolis - N.EST Napoliest. Il lavoro documenta diversi tipi di edilizia napoletana degli anni '60, '70 e '80, come quella situata attorno al porto, nel ricco quartiere del ''Centro Direzionale'' e nelle zone industriali dismesse. E' proprio questa persistenza contraddittoria di povertŕ e ricchezza, di degrado e di monumentalitŕ e di interventi artistici che fanno di Napoli una cittŕ unica e contemporanea. L´indagine sul territorio non č stata concepita come un semplice atto di denuncia politica dell'abusivismo edilizio o un appello al recupero e alla riqualificazione dell´archeologia industriale locale, ma come un'operazione artistica di pubblic art che analizza e ridefinisce il luogo pubblico, mette in luce i suoi cambiamenti e propone nuove strategie di intervento sul tessuto urbano. Il progetto č stato presentato nel 2007 nella Fortezza da Basso a Firenze, poi a Napoli nel Museo di arte contemporanea MADRE nell'ambito del progetto collettivo N.EST (Napoli Est), infine nella Biennale di Liverpool nel 2008. L´iniziativa N.EST č nata a Napoli nel 2004 da un gruppo di giovani curatori che hanno creato un database vuoto destinato a raccogliere le proposte di riqualificazione urbanistica di artisti e architetti attraverso interventi fotografici e video.
Il progetto EASTWARD nasce appunto dal confronto tra Napoli a Praga. L´artista si sposta a Est compiendo un'excursus nelle zone portuali lungo il fiume della Moldavia. Ciň che colpisce a prima vista č l'apparente somiglianza delle zone industriali abbandonate, esubero e prodotto di una globalizzazione che trasforma e riduce i luoghi storici a residui suburbani in balia della speculazione edilizia e dello sviluppo di centri commerciali. L'installazione di Costa pone alcune domande sul complesso rapporto geopolitico che esiste tra il centro storico e la zona limitrofa, dove il recupero di molte strutture industriali č diventata una prassi che sta trasformando l'immagine del paesaggio contemporaneo. Mette a nudo la fragile convivenza tra la conservazione dei monumenti del centro, l´archeologia industriale situata nella periferia e la crescita dei “non luoghi” dei centri commerciali, secondo il termine coniato dall´antropologo Marc Augé. In particolare, l'artista si interroga sulle somiglianze e sulle differenze che intercorrono tra una zona industriale di Praga e quella di Napoli. Si domanda cosa avvicina cittŕ europee come Praga e Napoli alla cultura del ''villaggio globale'' e cosa invece le separa grazie alle nuove espressioni di identitŕ locale definita spesso come ''glocal''. L'installazione site specific č strutturata secondo un percorso mentale dell´autore che si lascia andare alle “derive” della cittŕ con spirito situazionista attraverso un'operazione di ”attraversamento” del tessuto urbano. L´autore utilizza il medium fotografico in modo arbitrario, soggettivo, non come un mezzo di espressione fine a se stesso. L´installazione disegna una mappa mentale che presenta differenti punti di osservazione. Le immagini fotografiche sono come piccole finestre che si affacciano sul mondo e che proiettano la memoria che l'autore ha conservato di quei luoghi. Il progetto EASTWARD č una testimonianza dell'esperienza diretta dell'artista di un viaggio; č una riflessione sull'identitŕ locale ceca e napoletana che, al giorno d´oggi, tendono ad essere sempre piů “glocal”, nella consapevolezza che ogni cittŕ e territorio puň essere considerato allo stesso tempo centro e periferia.
Christian Costa č nato a Varsavia nel 1972. Vive a Napoli. Lavora sulla ricerca di nuove strategie di analisi e di intervento sui territori locali, italiani ed europei attraverso l´uso della fotografia e del video. www.containerart.it
Old Admin control not available waiting new website
in the next days...
Please be patience.
It will be available as soon as possibile, thanks.
De Dieux /\ SuccoAcido